PIT-28 - Instrukcja krok po kroku
Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem rozliczenia PIT-28. Znajdą w nim Państwo prezentację programu PITax.pl, informacje o tym jak wypełnić PIT oraz najczęściej zadawane pytania dotyczące rozliczenia PIT-28 z programem PITax.pl.
Spis treści
1. Pozostałe odliczenia w PIT-28 2. Odliczenie pozostałych ulg 3. Przychody opodatkowane ryczałtowo do rozliczenia 4. Przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej 5. Przychody ze spółki 6. Przychody z najmu 7. Pozostałe przychody opodatkowane ryczałtem 8. Przychody z własnej uprawy lub hodowli 9. Inne przychody - doliczenia do ryczałtu (utrata ulg) 10. Odliczenia w PIT-28 11. Rozliczenie strat 12. Zwolnienie/kredyt podatkowy 13. Należny i zapłacony ryczałt 14. Ulgi w PIT-28 15. Ulga internetowa 16. Ulga z tytułu przekazania darowizny 17. Ulga rehabilitacyjna 18. Ulga mieszkaniowa 19. Ulga zagraniczna 20. Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne1. Pozostałe odliczenia w PIT-28
Ten ekran przedstawia rzadsze kategorie ulg do rozliczenia w PIT-28. Do wyboru mamy rozliczenie podatku zapłaconego za granicą, odliczenie ikze, zwrot świadczeń oraz inne niewymienione wcześniej ulgi. Aby wybrać daną ulgę należy kliknąć w odpowiedni kafelek oraz przejść "Dalej".
Ulga umożliwia podatnikom odliczenie od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na:
- wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków;
- na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków.
Pola te wypełnia się, jeżeli obowiązujące przepisy przewidują dokonanie odliczeń innych niż te wymienione w Picie.
W obecnym roku nie ma takich przepisów.
Ulga na terminal obejmuje wydatki poniesione w związku z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala płatniczego oraz na jego nabycie.
Ulgami mieszkaniowymi uwzględnianymi na tym etapie rozliczenia są odliczenia związane z następującymi wydatkami podatnika:
- nakłady poniesione w związku ze spłatą odsetek od kredytu mieszkaniowego, który został udzielony w okresie od 2002 do 2006 r.;
- nakłady poniesione w związku ze spłatą odsetek od kredytu przyznanego podatnikowi z uwagi na refinansowanie kredytu;
- wydatkami poniesionymi na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową;
- na spłatę kredytu bankowego lub pożyczki (wraz z odsetkami) z zakładu pracy w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w tym okresie;
- w latach ubiegłych na cele mieszkaniowe (w tym na remont lub modernizację domu/mieszkania), jeżeli wydatki te do tej pory nie znalazły pokrycia odpowiednio w podstawie opodatkowania lub podatku.
2. Odliczenie pozostałych ulg
Ten ekran to odliczenie pozostałych ulg - jak np. ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, czy z tytułu opłacania składek za zatrudnioną osobę w gospodarstwie domowym do roku 2007.
Ulga na wyszkolenie uczniów (zwana również ulgą uczniowską) stanowiła preferencję podatkową obowiązującą do końca 2003 r. Mimo wyeliminowania odliczenia z obowiązującego systemu podatkowego od 1 stycznia 2004 r. wciąż przysługuje części podatnikom, którzy mogą ją uwzględnić na zasadzie praw nabytych.
Należy tu wpisać wydatki poniesione na ubezpieczenie społeczne osoby zatrudnionej w gospodarstwie domowym.
Odliczenie to przysługuje Tobie, jeżeli jako osoba samodzielnie prowadząca gospodarstwo domowe, zatrudniłeś do pomocy w tym gospodarstwie osobę bezrobotną (która nie jest z Tobą spokrewniona lub spowinowacona do drugiego stopnia), zarejestrowałeś umowę aktywizacyjną w urzędzie pracy oraz poniosłeś wydatki z własnych środków na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne osoby zatrudnionej. Poniesione wydatki powinny być udokumentowane (dokumentów nie dołączamy do zeznania rocznego, należy jednak je przechowywać przez 5 lat od dnia złożenia PIT-u).
Odliczenie to dotyczy wydatków ponoszonych do końca obowiązywania umowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r. Nie dotyczy wydatków ponoszonych w związku z przedłużeniem umowy dokonanym po dniu 31 grudnia 2006 r.
Należy tu wpisać kwotę zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, który powiększył nasz dochód do opodatkowania (był wykazywany w rozliczeniu rocznym).
Wpisujemy tu daną kwotę, jeśli zwróciliśmy świadczenie brutto, od którego potrącono podatek i gdy pracodawca tego nie uwzględnił. Gdy zwróciliśmy świadczenie netto, to nie przysługuje nam odliczenie, ponieważ kwota netto nie zawiera już podatku. Natomiast w kwocie brutto jest zawarty podatek, który wcześniej niesłusznie zapłaciliśmy (od przychodu jakim było nienależnie pobrane świadczenie - a skoro zwracamy świadczenie, to powinno nam się zwrócić podatek od niego zapłacony).
3. Przychody opodatkowane ryczałtowo do rozliczenia
Wskazany etap rozliczenia przedstawia kategorie dochodów jakie można ująć w PIT-28. Na tym ekranie mamy do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą (JDG), udział w spółce oraz najem/dzierżawę. Aby przejść do wyboru danej kategorii, należy kliknąć w odpowiedni kafelek oraz wybrać "Dalej".
Zaznacz Najem i dzierżawa w sytuacji, gdy doszło do uzyskania przychodów z najmu lub dzierżawy o charakterze prywatnym (czyli niezwiązanym z działalnością gospodarczą). W aktualnym stanie prawnym najem prywatny może zostać rozliczony wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (za pośrednictwem PIT-28). Przychody z tego źródła opodatkowane są stawkami:
- 8,5% (w stosunku do przychodów do 100 000 zł),
- 12,5% (w odniesieniu do nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł).
Spółkami osobowymi są podmioty zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), które nie posiadają osobowości prawnej:
- spółka jawna,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowa,
- spółka komandytowo-akcyjna.
Jeśli jesteś wspólnikiem jednej z wyżej wymienionych podmiotów masz obowiązek rozliczenia PIT z przychodów uzyskanych z tytułu uczestnictwa w spółce.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy PIT – wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Zastosowanie zwolnienia określonego w tym przepisie zależne jest więc od spełnienia łącznie kilku warunków:
- najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
- budynki mieszkalne, w których znajdują się wynajmowane pokoje, są położone na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym,
- przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,
- liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Działalność gospodarczą należy zaznaczyć wtedy, gdy podatnik ma zarejestrowaną firmę figurującą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub spółkę osobową znajdującą się w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Działalnością gospodarczą prowadzoną w ramach CEiDG jest: jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) i uczestnictwo w spółce cywilnej. W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w ramach uczestnictwa w spółce osobowej należy zaznaczyć działalność gospodarczą, jeśli doszło podatnik pozostaje wspólnikiem w spółce osobowej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej.
4. Przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej
Ten ekran został przeznaczony do podania podstawowych informacji o prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej (nazwy, adresu, NIP) oraz powiązanych z nią danych finansowych (przychodów oraz poniesionych wydatków). Na tym etapie powinniśmy również uwzględnić działalność gospodarczą prowadzoną za granicą.
Podatnicy mający zarejestrowaną działalność gospodarczą muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym niezależnie od tego, czy zarejestrowana przez nich działalność gospodarcza jest zawieszona (nawet jeśli okres zawieszenia prowadzenia przedsiębiorstwa rozciąga się na cały rok podatkowy). Z obowiązku złożenia deklaracji PIT przez przedsiębiorcę nie zwalnia również okoliczność nieosiągnięcia żadnego przychodu z tego źródła.
Mianem „zakładu” określa się stałą placówkę, w której jest prowadzona (całkowicie lub częściowo) działalność gospodarcza danego przedsiębiorstwa. „Zakład" występuje wtedy, gdy łącznie są spełnione następujące warunki:
- istnieje placówka o stałym charakterze (np. miejsce zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat, kopalnia, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom oraz każde inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych),
- działalność wykonywana jest za pośrednictwem tej placówki,
- budowa prowadzona za granicą - plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne trwają dłużej niż określony w umowie czas – najczęściej 12 miesięcy.
Stawki karne ryczałtu są nakładane przez urząd skarbowy w przypadku nieprowadzenia lub prowadzenia nieprawidłowej ewidencji towarów i usług. W takiej sytuacji mamy do czynienia z nierzetelnością ksiąg podatkowych, co wiąże się z odpowiednią sankcją. Karą jest ustalenie przez organ podatkowy wartości niezaewidencjonowanych towarów i obłożenie ich ryczałtem.
Karny ryczałt stanowi pięciokrotność stawek podstawowych, które byłby zastosowane do przychodu w przypadku jego ewidencjonowania, jednakże określony w ten sposób ryczałt nie może osiągnąć wartości wyższej niż 75% przychodu.
5. Przychody ze spółki
Ten ekran służy do podania podstawowych informacji o spółce (nazwy, adresu, NIP-u oraz udziału w spółce) oraz informacji finansowych (przychodów oraz kosztów). Na tym ekranie uwzględniamy również działalność prowadzoną za granicą.
Mianem „zakładu” określa się stałą placówkę, w której jest prowadzona (całkowicie lub częściowo) działalność gospodarcza danego przedsiębiorstwa. „Zakład" występuje wtedy, gdy łącznie są spełnione następujące warunki:
- istnieje placówka o stałym charakterze (np. miejsce zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat, kopalnia, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom oraz każde inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych),
- działalność wykonywana jest za pośrednictwem tej placówki,
- budowa prowadzona za granicą - plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne trwają dłużej niż określony w umowie czas – najczęściej 12 miesięcy.
Stawki karne ryczałtu są nakładane przez urząd skarbowy w przypadku nieprowadzenia lub prowadzenia nieprawidłowej ewidencji towarów i usług. W takiej sytuacji mamy do czynienia z nierzetelnością ksiąg podatkowych, co wiąże się z odpowiednią sankcją. Karą jest ustalenie przez organ podatkowy wartości niezaewidencjonowanych towarów i obłożenie ich ryczałtem.
Karny ryczałt stanowi pięciokrotność stawek podstawowych, które byłby zastosowane do przychodu w przypadku jego ewidencjonowania, jednakże określony w ten sposób ryczałt nie może osiągnąć wartości wyższej niż 75% przychodu.
W przypadku osób rozliczających się z przychodów uzyskanych z tytułu udziału w zysku spółki osobowej wymagany jest NIP.
Spółki osobowe są transparentne podatkowo, co oznacza, że rozliczenie przychodów osiąganych przez spółkę odbywa się na poziomie wspólników w niej partycypujących. Wartość przychodów danego wspólnika ustalana jest proporcjonalnie do jego udziału.
6. Przychody z najmu
Na tym ekranie podajemy wartość przychodów, kosztów oraz zaliczek, które są związane z naszą aktywnością w zakresie najmu. W tym miejscu uwzględniamy również przychody osiągnięte z najmu nieruchomości, która jest położona za granicą.
Co do zasady, przychodem jest wartość umówionego czynszu, jaki płaci nam najemca (dzierżawca) z tytułu najmu (dzierżawy). Najczęściej jest to wartość wyrażana w formie gotówkowej, ale nie ma przeszkód aby zapłata mogła nastąpić również w naturze. Przychodem z najmu są kwoty faktycznie otrzymane a nie takie, które nam się należą (np. jeśli druga strona zalega z płatnością).
Kiedy przedmiot najmu lub dzierżawy należy do wspólnego majątku małżonków, każdy z nich powinien rozliczać przychody z najmu odrębnie - proporcjonalnie do prawa udziału w zysku.
Jeżeli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa (współwłasność łączna), to przychody uzyskane z najmu lub dzierżawy rzeczy należących do wspólnego majątku mogą być opodatkowane wyłącznie przez jednego z małżonków.
W takiej sytuacji, aby PIT mógł zostać rozliczony przez współmałżonka, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie i wskazać, który z partnerów będzie w całości odprowadzał podatek z tytułu przychodu z najmu lub dzierżawy. Od tej pory osoba wskazana w oświadczeniu ma obowiązek opłacać zaliczki na ryczałt lub podatek.
Złożenie stosownego oświadczenia spowoduje również możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia najmu prywatnego małżonków, poprzez zastosowanie stawki 8,5% do przychodu 200 000 zł przez małżonka rozliczającego najem prywatny.
Jeżeli w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego i przedmiot umowy najmu/dzierżawy przypadł temu z małżonków, na którym dotąd nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na podatek, to od tego momentu jest on obowiązany do indywidualnego rozliczenia się z zobowiązania podatkowego z tego tytułu.
7. Pozostałe przychody opodatkowane ryczałtem
Ten ekran przedstawia dalsze kategorie przychodów z jakich można rozliczyć się w PIT-28. W tym miejscu mamy do wyboru takie pozycje jak: przychód z własnej uprawy lub hodowli oraz inne przychody doliczane do ryczałtu (np. utraty wcześniej rozliczanych ulg). Aby wybrać daną kategorią należy kliknąć w odpowiedni kafelek oraz przejść "Dalej".
Podatnik, który otrzymał zwrot odliczonych wydatków będących przedmiotem ulg rozliczanym w poprzednich latach jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym nastąpił ten zwrot. Jeśli w Twoim przypadku doszło do przedstawionej sytuacji należy wykazać doliczenie do ryczałtu, za które odpowiada krok Inne przychody rozliczane ryczałtem.
Wskazaną opcję należy zaznaczyć, jeśli doszło do powstania przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych (opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 2%). Mowa tutaj o przychodach, które nie zostały uzyskane w ramach prowadzonych przez podatnika działów specjalnych produkcji rolnej. Ponadto wskazany wariant nie dotyczy odpłatnego zbycia produktów, które podlegają opodatkowaniu akcyzą (np. alkohol).
8. Przychody z własnej uprawy lub hodowli
Na tym ekranie należy wpisać rodzaj prowadzonej działalności praz przychód dotyczący sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, którą chcemy rozliczyć w PIT-28.
Stawki karne ryczałtu są nakładane przez urząd skarbowy w przypadku nieprowadzenia lub prowadzenia nieprawidłowej ewidencji towarów i usług. W takiej sytuacji mamy do czynienia z nierzetelnością ksiąg podatkowych, co wiąże się z odpowiednią sankcją. Karą jest ustalenie przez organ podatkowy wartości niezaewidencjonowanych towarów i obłożenie ich ryczałtem.
Karny ryczałt stanowi pięciokrotność stawek podstawowych, które byłby zastosowane do przychodu w przypadku jego ewidencjonowania, jednakże określony w ten sposób ryczałt nie może osiągnąć wartości wyższej niż 75% przychodu.
Na tym etapie rozliczenia należy wskazać szczegóły dotyczące przychodów osiągniętych z własnej uprawy lub hodowli opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dokładniej chodzi tutaj o przychody pochodzące z odpłatnego zbycia przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, jeżeli:
- przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze, z wyłączeniem uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tych zwierząt, w tym również rozbioru, podziału i klasyfikacji mięsa, przemiału zbóż, wytłoczenia oleju lub soku oraz sprzedaży podczas wystaw, festynów, targów i kiermaszy;
- ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody.
Uwaga!
Za produkt roślinny pochodzący z własnej uprawy uważa się również mąkę, kaszę, płatki, otręby, oleje i soki wytworzone z surowców pochodzących z własnej uprawy.
9. Inne przychody - doliczenia do ryczałtu (utrata ulg)
Na tym ekranie należy podać kwoty utraconych ulg - jeśli ulgę rozliczyliśmy w poprzednich latach, a w ubiegłym roku utraciliśmy do niej prawo.
Jeśli rozliczyliśmy w danym roku podatkowym ulgę podatkową i w późniejszym okresie otrzymaliśmy zwrot środków, które podlegały odliczeniu, to wartość zwróconą należy wykazać poprzez doliczenie zwróconych nakładów do podstawy opodatkowania w PIT lub złożenie korekty deklaracji za poprzedni rok rozliczeniowy.
10. Odliczenia w PIT-28
Na tym ekranie możemy wybrać ulgi, które chcemy rozliczyć. Do wyboru mamy rozliczenie strat oraz odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne. Aby wybrać daną ulgę należy kliknąć w odpowiedni kafelek oraz przejść "Dalej".
Osoby, które rozliczają przychody z działalności gospodarczej mają prawo do odliczenia straty poniesionej we wcześniejszych latach.
Należy pamiętać, że można obniżyć przychód z tego samego źródła, z którego była strata (np. jeżeli w tym roku rozliczamy tylko działalność gospodarczą, a wcześniej ponieśliśmy stratę z działów specjalnych produkcji rolnej - to nie przysługuje prawo do odliczenia straty). Natomiast jeśli w tym roku rozliczamy naszą działalność gospodarczą, a wcześniej ponieśliśmy stratę z tego źródła - to mamy prawo do odliczenia straty. Stratę możemy rozliczać przez 5 kolejnych lat, z tym że wysokość odliczenia nie może przekroczyć 50% tej straty.
Uwaga: Proszę wpisać pełną wartość straty - system automatycznie uwzględnia wszystkie limity.
Możemy odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne, które opłacaliśmy dobrowolnie oraz obowiązkowo. Mogą to być składki emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe oraz opłacone przez nas składki osób z nami współpracujących.
Na aktualnym etapie rozliczenia powinniśmy wskazać składki do ZUS, które podlegały dobrowolnej zapłacie.
W tym miejscu wpisujemy składki faktycznie zapłacone w roku poprzednim a nie te, które powinniśmy zapłacić.
Nie wpisujemy tu składek, które:
- zaliczyliśmy do kosztów uzyskania przychodu,
- zostały nam zwrócone,
- zostały już odliczone w innym państwie,
- których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku.
11. Rozliczenie strat
Na tym ekranie należy podać rodzaj oraz wysokość poniesionej straty, a także kwotę straty odliczonej w ubiegłych latach. Kwota odliczonej straty nie może przekroczyć 50% całej poniesionej straty.
Stratą jest sytuacja, w której dochodzi do wystąpienia nadwyżki kosztów nad uzyskanym przychodem. Pomimo faktu, że w ramach rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uwzględnieniu nie podlegają koszty uzyskania przychodu to istnieją dwie sytuację, w ramach których można zastosować rozliczenie straty podatkowej.
Pierwszym przypadkiem, w którym ryczałtowiec może dokonać rozliczenia straty podatkowej jest następstwem zmiany formy opodatkowania. Jeśli podatnik rozliczał się na skali podatkowej (wg zasad ogólnych) i na wskazanym sposobie opodatkowania odnotował stratę, może ją uwzględnić rozliczając się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).
Drugą sytuacją, w której dopuszczalne jest rozliczenie straty podatkowej w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stanowi przypadek, w którym podatnik uzyskuje przychody z wielu źródeł opodatkowanych w różnych formach. Jeśli osoba fizyczna uzyskuje przychody na zasadach ogólnych i z tego tytułu odnotowała stratę, przysługuje jej prawo do rozliczenia nadwyżki kosztów w ramach PIT-28.
12. Zwolnienie/kredyt podatkowy
Jeśli w latach 2014-2024 korzystaliśmy ze zwolnienia/kredytu podatkowgo, to należy zaznaczyć "Tak" wybrać odpowiedni rok i wpisać odpowiednią kwotę. Kredyt podatkowy, to zwolnienie z płacenia zaliczek w drugim lub trzecim roku prowadzenia działalności.
Zwolnienie podatkowe, to zwolnienie z płacenia zaliczek:
- w drugim roku prowadzenia działalności - jeżeli w roku jej rozpoczęcia działalność ta była prowadzona przez co najmniej 10 pełnych miesięcy lub
- w trzecim roku prowadzenia działalności - gdy powyższy warunek nie został spełniony.
Takie zwolnienie nazywamy kredytem podatkowym - ponieważ spłacenie zaliczek zostaje rozłożone na raty - do spłacenia przez 5 kolejnych lat.
Co prawda, jesteśmy zwolnieni z płacenia zaliczek w drugim lub w trzecim roku prowadzenia działalności, jednakże zwolniony dochód wykazujemy w zeznaniach składanych w kolejnych 5-latach następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia – w każdym roku wykazujemy 20% dochodu z roku objętego zwolnieniem.
13. Należny i zapłacony ryczałt
Na tym ekranie należy podać kwotę ryczałtu (podatku) należnego, jak i ryczałtu wpłaconego.
Art. 14 ust. 1c ustawy o PIT za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h-1j i 1n-1p, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo regulowania należności.
W związku z tym przedsiębiorca zaliczy do przychodów wszystkie kwoty należne wynikające z faktur VAT lub rachunków, co ważne, nawet te, które nie zostały zapłacone. Oznacza to, że jeżeli po wydaniu towaru lub zrealizowaniu usługi nabywca będzie zwlekał z zapłatą, to przedsiębiorca będący sprzedawcą i tak będzie miał obowiązek zaksięgowania nieotrzymanej należności jako przychodu z działalności.
Proszę wpisać kwotę zapłaconego ryczałtu za miesiące od stycznia do grudnia.
Na opłacenie zaliczki za grudzień mamy czas do 20 stycznia (lub do dnia złożenia zeznania PIT-28). Niezależnie od tego, na deklaracji PIT-28 wykazywane są należne i zapłacone zaliczki za cały rok podatkowy.
14. Ulgi w PIT-28
Ten ekran służy do odliczenia kolejnych ulg. Do wyboru mamy ulgę internetową, ulgę z tytułu przekazania darowizny, ulgę rehabilitacyjną oraz ulgę mieszkaniową. Aby wybrać daną ulgę należy kliknąć w odpowiedni kafelek oraz przejść "Dalej".
Właściciele domków jednorodzinnych mogą znacząco skorzystać na uldze termomodernizacyjnej. W jej zakres wchodzi ocieplanie domków, jak również wymiana kotłów na paliwa stałe. Ma to zachęcić do likwidacji elementów odpowiedzialnych za smog. Umożliwienie docieplenia domów większej liczbie osób ma spowodować ograniczenie zanieczyszczeń w atmosferze, jak również przynieść korzyści mieszkańcom domów. Ma być ciepło, taniej i ekologicznie.
Uldze termomodernizacyjnej podlegają wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, w związku z którym przysługuje odliczenie zostało zdefiniowane w ustawie jako:
- ulepszenie prowadzące do zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą oraz do podgrzewania wody użytkowej. Ponadto jest to ulepszenie służące do ogrzewania budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych;
- ulepszenie powodujące zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła;
- przedsięwzięciem jest również wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków;
- całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) stanowi dodatkowy instrument oszczędnościowy na okres pobierania świadczenia emerytalnego. Równolegle do środków odkładanych na indywidualnych rachunkach prowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, IKZE umożliwia gromadzenie finansów, które podlegają wypłacie po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Ulga na IKZE stanowi odliczenie od podstawy opodatkowania. W zależności od przyjętego sposobu rozliczenia z urzędem skarbowym będzie to preferencja podatkowa, której zastosowanie przyczyni się do pomniejszenia wykazanego przez nas przychodu lub dochodu.
Jeśli w rozliczanym roku podatkowym zostały przez Ciebie zgromadzone środki w IKZE, wybierz tę opcję.
Ulgę na internet mogą wykorzystać osoby, które odliczają ją po raz pierwszy lub po raz pierwszy odliczały ją w zeszłym roku. Ulga przysługuje tylko w dwóch następujących po sobie kolejno latach. Aby odliczyć ulgę na internet powinniśmy rzeczywiście opłacać rachunki za internet, przy czym w dowody wpłaty nie mogą pozostawiać wątpliwości, że to my opłaciliśmy rachunki.
Ulgę rehabilitacyjną mogą odliczyć:
- osoby niepełnosprawne lub
- osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne (współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, teściów, pasierbów, rodziców, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów, synowe), gdy dochód osoby niepełnosprawnej w rozliczanym roku nie przekroczył kwoty 21 371,52 zł.
Darowizną jest bezpłatne świadczenie na rzecz drugiej osoby kosztem majątku darczyńcy. W rozliczeniu PIT mamy do czynienia z kilkoma rodzajami darowizn, które możemy odliczyć. Są to:
- darowizna na cele kultu religijnego,
- darowizna na cele pożytku publicznego,
- darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła.
Z kolei honorowi krwiodawcy oddając krew lub osoczę również są traktowani jako podatnicy przekazujący darowiznę - datek na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. W ramach ulgi można odliczyć kwoty, które - przy oddawaniu krwi na normalnych zasadach - otrzymaliby tytułem ekwiwalentu za oddaną krew.
15. Ulga internetowa
Ten ekran służy do wpisania szczegółowych danych dotyczących odliczenia na internet. Wpisujemy tu kwoty poniesione na internet w ujęciu miesięcznym lub rocznym.
Tak, ulgę internetową można odliczyć niezależnie od miejsca lub sposobu dostępu do internetu - jeśli posiadamy dokumenty zawierające nasze dane, dane sprzedającego, kwotę i rodzaj usługi to nic nie stoi na przeszkodzie aby odliczyć ulgę internetową.
Tak - ale z dokumentu/rachunku musi być wyszczególniona cena za korzystanie z internetu. Ulga internetowa nie przysługuje na wydatki na modernizację, instalację, naprawę, obsługę techniczną sieci internetowej.
Możemy odliczyć wydatki faktycznie poniesione, jednak nie więcej niż 760 zł w skali roku.
Ulgę na internet mogą wykorzystać osoby, które odliczają ją po raz pierwszy lub po raz pierwszy odliczały ją w zeszłym roku. Ulga przysługuje tylko w dwóch następujących po sobie kolejno latach. Aby odliczyć ulgę na internet powinniśmy rzeczywiście opłacać rachunki za internet, przy czym w dowody wpłaty nie mogą pozostawiać wątpliwości, że to my opłaciliśmy rachunki.
W razie wspólnego składania PIT przez małżonków, w sytuacji gdy jednemu z partnerów nie przysługuje już prawo do ulgi na internet, to wskazaną preferencję może uwzględnić małżonek. Jest to dopuszczalne natomiast wtedy, gdy dotychczas jej jeszcze nie rozliczał lub po raz pierwszy dokonał tego rok temu. Również w tym wypadku należy pamiętać, że dla skutecznego skorzystania z ulgi na internet rachunki powinny być wystawione na rozliczającego ją współmałżonka.
16. Ulga z tytułu przekazania darowizny
Na tym ekranie wybieramy rodzaj darowizny jakiej dokonaliśmy oraz uzupełniamy dane o kwotę danej darowizny (lub ilość oddanej krwi) i dane adresowe obdarowanego. Aby dodać kolejne darowizny należy wybrać niebieską zakładkę z lewej strony ekranu "dodaj ulgę".
Proszę wpisać nazwę stacji krwiodawstwa, w której lub dla której oddano krew lub jej składniki.
Nasze datki niekoniecznie muszą stanowić finansowe wsparcie. Również możemy odliczyć darowiznę przekazaną zarówno w formie rzeczowej. Co istotne jednak darowizna pieniężna powinna być przekazana w formie bezgotówkowej (np. czekiem, przelewem bankowym).
Podobnie jak w przypadku finansowej metody wsparcia, w parze z darowizną niepieniężną powinien iść dowód na obdarowanie z naszej strony. W jego ramach powinny być ujęte dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Tak - jeśli jesteśmy w stanie wykazać wysokość poniesionego przez nas wydatku (posiadamy dowód wpłaty, e-mail z kwotą oraz danymi organizacji, itp.) oraz adresata wpłaty to możemy odliczyć darowiznę. Darowizna musi być przekazana na cele pożytku publicznego (nie zawsze musi to być Organizacja Pożytku Publicznego), na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła lub na cele kultu religijnego.
Należy posiadać zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa o ilości oddanej krwi lub jej składników. Zaświadczenie tego nie należy dołączać do zeznania, ale należy je przechowywać przez 5 lat.
Najczęściej darowizna na cele pożytku publicznego jest przekazywana podmiotom mającym status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Aby uznać dany datek jako poniesiony w związku z realizacją celu publicznego, nie musi on być przekazany wyłącznie OPP, należy natomiast pamiętać, że podmiot, na rzecz którego realizowana jest darowizna musi realizować cele pożytku publicznego określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Darowiznę można przekazać organizacjom pożytku publicznego, stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego, kościołom, organizacjom kościelnym, spółdzielniom socjalnym, fundacjom, stowarzyszeniom (gdy nie działają w celu osiągnięcia zysku) - na cele zadań publicznych.
Celami publicznymi są natomiast działania należące do sfery zadań publicznych, a ich katalog został sprecyzowany jako:
- pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób;
- zapewnienie zorganizowanej opieki byłym żołnierzom zawodowym, którzy uzyskali uprawnienie do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom;
- działalność charytatywna;
- podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
- działalność na rzecz mniejszości narodowych;
- ochrona i promocja zdrowia;
- działanie na rzecz osób niepełnosprawnych;
- promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
- upowszechnianie i ochrona praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;
- działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
- działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
- nauka, edukacja, oświata i wychowanie;
- krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży;
- kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji;
- upowszechnianie kultury fizycznej i sportu;
- ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego;
- porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym;
- upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa;
- upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji;
- ratownictwo i ochrona ludności;
- pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych w kraju i za granicą;
- upowszechnianie i ochrona praw konsumentów;
- działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
- promocja i organizacja wolontariatu;
- działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pożytku publicznego, w zakresie określonym wyżej.
Należy odróżnić darowiznę na cele kultu religijnego od datku przekazanego działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła i kościelnych osób prawnych. W drugim z wymienionych przypadków, ulga na darowiznę nie jest obarczona jakimkolwiek limitem odliczenia, jak w przypadku pozostałych darowizn. Szczególnie warunki preferencji podatkowej mają zastosowanie wyłącznie do darowizn kościelnych przekazanych:
- kościołowi katolickiemu,
- Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu,
- Kościołowi Adwentystów Dnia Siódmego.
Darowizny na cele kultu religijnego stanowią datki przeznaczone na kościół (np. na wyposażenie świątyni, pomoc w budowie, rozbudowę kościoła czy przykładowo na zakup obrazu, dofinansowanie budowy lub przekazanie kościołowi elementów do jego wnętrza). Darowizna musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Niekoniecznie musi być to darowizna pieniężna.
Darowizny na cele kultu religijnego można przekazywać nie tylko kościołom, ale i podmiotom, które w zakresie swojej działalności organizują prace ewangelizacyjne, rozpowszechniają chrześcijaństwo.
Jeśli odpowiednia instytucja (która realizuje cele pożytku publicznego) zawiera w swoim statucie cele zadań publicznych takie jak działalność chrześcijańsko-charytatywna, organizacja pomocy humanitarnej, nauka i inne oraz cele kultu religijnego jak praca ewangelizacyjna, tłumaczenie Pisma Świętego w różnych krajach świata, współpraca z kościołami i organizacjami chrześcijańskimi itd., a ponadto dokonano wpłat darowizn na cele kultu religijnego to można takie wydatki odliczyć jako darowizny na cele kultu religijnego.
Wartość oddanej krwi/osocza, wyrażoną w litrach, należy pomnożyć przez 130. Jeśli oddaliśmy 0,450 l to możemy odliczyć 58,50 zł. Kwota darowizny (wraz z darowizną na cele pożytku publicznego oraz kultu religijnego) nie może przekroczyć 6% dochodu.
Uwaga! System automatycznie uwzględni limit podatkowy obowiązujący w tegorocznym rozliczeniu PIT.
Nie można odliczyć darowizny przekazanej na rzecz:
- partii politycznych i fundacji utworzonych przez te partie;
- związków zawodowych i organizacji pracodawców;
- samorządów zawodowych;
- jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych – w tym fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej albo majątek tej fundacji nie jest w całości mieniem państwowym, mieniem komunalnym lub mieniem pochodzącym z finansowania środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych lub fundacja prowadzi działalność statutową w zakresie nauki, w szczególności na rzecz nauki;
- spółek działających na podstawie przepisów o kulturze fizycznej;
- osobom fizycznym;
- osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
17. Ulga rehabilitacyjna
Na tym ekranie należy wybrać, czy osoba rozliczająca PIT jest osobą niepełnosprawną, czy utrzymuje osobę niepełnosprawną, na którą ponosi wydatki związane z jej niepełnosprawnością. Również na tym ekranie należy podać wydatki poniesione w związku z niepełnosprawnością; wydatki na leki, używanie samochodu, opłacenie przewodników osób niepełnosprawnych, utrzymanie psa-przewodnika oraz inne wydtaki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
To wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Lista wydatków jest zamknięta. Należą do nich:
- wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych dla potrzeb niepełnosprawnych,
- wydatki poniesione na zakup i naprawę sprzętu rehabilitacyjnego,
- zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
- odpłatny pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
- opieka pielęgniarska w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
- opłacenie tłumacza języka migowego,
- kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,
- odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
b)osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16. również innymi niż karetka środkami transportu sanitarnego,
- odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
a) na turnusie rehabilitacyjnym,
b) w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, zakładach rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo- leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.
- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł;
Wysokość wydatków potwierdza się na podstawie posiadanych dokumentów (faktury, paragony, dowód wpłaty).
W przypadku wydatków limitowanych (opłacenie przewodników osób, utrzymanie psa asystującego, używanie samochody na dojazdy na konieczne zabiegi rehabilitacyjnej) nie jest konieczne posiadanie dokumentów potwierdzających wysokość wydatków. Jednakże na żądanie urzędu należy przedstawić dowody potrzebne do potwierdzenia odliczenia:
- wskazać z imienia i nazwiska osobę, którą opłacono jako przewodnika,
- okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego,
- okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczych, rehabilitacyjnych.
Są to wydatki ponoszone przez osobę niepełnosprawną lub osobę mającą na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Lista tych wydatków jest zamknięta. Wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej można podzielić na nielimitowane, limitowane i poniesione w związku z zakupem leków.
Wydatki nielimitowane - odliczeniu od podstawy opodatkowania podlega całość nakładów poniesionych przez podatnika. Do tej kategorii wydatków zaliczamy:
- wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
- wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych dla potrzeb niepełnosprawnych,
- wydatki poniesione na zakup i naprawę sprzętu rehabilitacyjnego,
- odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
- odpłatny pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
- opieka pielęgniarska w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
- opłacenie tłumacza języka migowego,
- kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia,
Ponadto do kategorii wydatków nielimitowanych zaliczamy odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
- osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
- osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16. również innymi niż karetka środkami transportu sanitarnego,
- odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, zakładach rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.
Wydatki limitowane - w przypadku ich poniesienia odliczenie jest limitowane do kwoty 2280 zł podstawy opodatkowania.
Do wydatków limitowanych należą:
- opłacenie przewodników osób niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu,
- utrzymanie przez osoby niewidome oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu psa asystującego, tj. odpowiednio wyszkolonego i specjalnie oznaczonego psa,
- używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Maksymalna kwota odliczenia każdego z wydatków limitowanych wynosi 2280 zł.
Wydatki poniesione na leki - jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo.
Nie odliczysz wydatków, które zostały już w całości sfinansowane z innych źródeł (np. z PFRON-u, itp.). Gdy Twoje wydatki zostały dofinansowane częściowo, od dochodu możesz odliczyć tę część wydatków, która nie została sfinansowana.
Są to leki, przepisane przez lekarza specjalistę, które powinny być zażywane stale lub czasowo.
Dokument potwierdzający poniesienie tych wydatków powinien zawierać w szczególności: dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
Dokumentu nie dołączamy do składanego PIT-u - musimy go jednak przechowywać przez 5 lat.
18. Ulga mieszkaniowa
Na tym ekranie należy wpisać szczegóły dotyczące odliczenia wydatków mieszkaniowych. Na górze ekranu należy zaznaczyć do jakiego PIT chcemy dołączyć PIT-D. Natomiast dolna część ekranu, to pola, w które należy wpisać odliczane kwoty ulgi odsetkowej, ulgi mieszkaniowej, wydatków na zasadzie praw nabytych oraz odliczeń, które nie znalazły pokrycia w dochodzie lub w podatku za lata ubiegłe.
PIT-2K składamy, gdy rozliczamy po raz pierwszy ulgę odsetkową. To oświadczenie o wysokości poniesionych wydatków związanych z inwestycją mieszkaniową. Jest to załącznik do PIT-D. PIT-2K dołączamy do PIT-D tylko w pierwszym roku dokonywania odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej. Zawsze składamy jeden PIT-2K - niezależnie od tego, czy rozliczamy się ze współmałżonkiem, czy osobno.
Należy tu wpisać dalszą kwotę odliczeń z tytułu ponoszenia wydatków w ramach ulg mieszkaniowych, które rozliczaliśmy we wcześniejszych latach (obowiązywały w latach poprzednich), natomiast w obecnym roku już nie obowiązują (zob. Odliczenia, które nie znalazły pokrycia w dochodzie/przychodzie). Wpisujemy tu nieodliczoną jeszcze część ulgi. Niewykorzystana kwota ulgi w danym roku (ze względu na zbyt niski dochód lub podatek) przechodzi na lata następne, aż do całkowitego jej rozliczenia.
W to pole należy wpisać niewykorzystaną część ulgi na wynajem (zob. Ulga na wynajem), ulgi kredytowo-pożyczkowej (zob. O jaki rodzaj wydatków chodzi w polu "Wydatki na zasadzie praw nabytych") lub dużej ulgi budowlanej z lat 1992 - 1996 (zob. Duża ulga budowlana).
Należy tu wpisać dalszą kwotę odliczeń z tytułu ponoszenia wydatków w ramach ulg mieszkaniowych, które rozliczaliśmy we wcześniejszych latach (obowiązywały w latach poprzednich), natomiast w obecnym roku już nie obowiązują (zob. Odliczenia, które nie znalazły pokrycia w dochodzie/przychodzie). Wpisujemy tu nieodliczoną jeszcze część ulgi. Niewykorzystana kwota ulgi w danym roku (ze względu na zbyt niski dochód lub podatek) przechodzi na lata następne, aż do całkowitego jej rozliczenia.
W to pole należy wpisać niewykorzystaną część dużej ulgi budowlanej z lat 1992 - 1996 (zob. Duża ulga budowlana) lub ulgi remontowo - modernizacyjnej (zob. Ulga remontowo - modernizacyjna).
Ulgę tę mogą odliczyć osoby, które spłacają kredyt mieszkaniowy udzielony im między 1 stycznia 2002 r. a 01 stycznia 2007 r.
Ulga przysługuje na spłatę odsetek od:
- kredytu mieszkaniowego,
- kredytu/pożyczki zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,
- każdego kolejnego kredytu/pożyczki zaciągniętego na spłatę powyższych kredytów.
Gdy kredyt udzielony na spłatę powyższych zobowiązań stanowi część innego kredytu, wtedy odliczeniu podlegają jedynie odsetki od tej części kredytu, która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytów powyżej wymienionych.
Jakie są warunki odliczenia ulgi odsetkowej?
- kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w latach 2002-2006 w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK),
- inwestycja, na którą zaciągnięto kredyt ma położenie w Polsce,
- inwestycja, na którą zaciągnięto kredyt zakończyła się nie wcześniej niż przed 1.01.2002 r.
- odsetki zostały faktycznie zapłacone i jest to udokumentowane przez bank lub SKOK.
Jak obliczyć ulgę odsetkową?
Ulga obejmuje odsetki naliczone i zapłacone od dnia 1 stycznia 2001 r. Wcześniejszej spłaty odsetek nie odliczamy. W 2025 odliczamy odsetki naliczone i zapłacone w roku 2024. Ulga przysługuje za odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza 374 290 zł (to limit na 2024 r).
Kwotę ulgi do odliczenia obliczymy wg poniższego wzoru:
374 290 * kwota zapłaconych odsetek w danym roku)/wysokość zaciągniętego kredytu.
Limit dotyczy łącznie obojga małżonków. Nawet jeśli rozliczają się indywidualnie (za wyjątkiem małżonków w separacji), to obowiązuje ich jeden limit. Również składają tylko jeden PIT-D.
Ulgi odsetkowej nie można odliczyć, gdy podatnik lub jego małżonek korzystał lub korzysta z odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
- zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
- zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
- nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
- systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.
Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w publikacji: Ulga odsetkowa
To ulgi, które w obecnym roku już nie obowiązują, ale osoby, które rozpoczęły odpowiednie inwestycje mieszkaniowe oraz rozpoczęły odliczenia w latach obowiązywania ulg mogą wciąż odliczać poniesione w okresie obowiązywania ulg wydatki mieszkaniowe - jeśli jeszcze nie rozliczyły całej ulgi. Do tych ulg zaliczamy:
- ulgę na wynajem (z lat 1992 - 2001), zob. ulga na wynajem
- dużą ulgę budowlaną (z lat 1992 - 2003), zob. duża ulga budowlana
- ulgę remontowo-modernizacyjną (z lat 2002 - 2005), zob. ulga remontowo - modernizacyjna
Prawo do odliczenia powyższych ulg w obecnym roku przysługuje osobom, które rozpoczęły inwestycje mieszkaniowe w latach obowiązywania powyższych ulg. Nie mogą one odliczyć bieżących wydatków (z poprzedniego roku), natomiast mają prawo do odliczenia wydatków z lat obowiązywania ulgi, które nie znalazły pokrycia w dochodzie lub podatku. Oznacza to, że jeżeli nasz dochód lub podatek był za niski i nie pozwolił nam na odliczenie calej ulgi, to jej pozostałą część (jeszcze nie odliczoną) możemy odliczyć w bieżącym roku.
Warunki odliczenia ulg
- rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowej w latach obowiązywania danej ulgi,
- nieodliczenie całej ulgi w latach jej obowiązywania,
- prawo do skorzystania ulgi w latach jej obowiązywania.
Należy tu wpisać kwotę dokonywanego odliczenia, czyli wydatki poniesione w ubiegłym roku na spłatę kredytu/pożyczki wraz z odsetkami (zob. O jaki rodzaj wydatków chodzi w polu "Wydatki na zasadzie praw nabytych") . Kwota dokonywanego odliczenia nie może być wyższa niż kwota przysługującego na dany rok podatkowy limitu odliczeń. Limit ten oblicza się jako różnicę limitu odliczeń przysługującego podatnikowi w okresie obowiązywania przepisów ustawy (tj. począwszy od 1992), a limitu odliczeń wykorzystanego w latach ubiegłych.
Ulgę tę mogę odliczyć osoby, które przed 1.01.2002 r. zawarły kredyt kontraktowy w banku prowadzącym kasę mieszkaniową i wobec tego ponoszą wydatki z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.
Taką ulgę możemy odliczać do upływu terminu spłaty określonego w kredycie. Liczy się termin określony przed 1.01.2002 r. - czyli określony albo w umowie pierwotnej, albo w aneksie - który został zawarty najpóźniej 31.12..2001 r.
Warunki odliczenia ulgi:
- zawarcie kredytu kontraktowego przed 1.01.2002 r.,
- gromadzenie oszczędności tylko na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i tylko w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową,
- zawarcie kredytu kontraktowego w celach systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej,
Celami systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej są cele służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, a mianowicie:
1. Nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość.
2. Uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego.
Remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji
i odnowienia mieszkania.
3. Spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3.
4. Nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest (lub ma być) położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Jeżeli wcześniej odliczaliśmy tzw. dużą ulgę budowlaną musimy pamiętać, aby nasze odliczenia nie przekroczyły limitu wyliczonego dla ulgi budowlanej.
Należy sprawdzić, czy kwota odliczeń z tytułu kasy mieszkaniowej mieści się w limicie, który obliczamy tak: od limitu określonego na lata obowiązywania ustawy (od 1992 r.) należy odjąć llimit już wykorzystany przez nas we wcześniejszych odliczeniach z tytułu dużej ulgi budowlanej.
Jeżeli dodatkowo korzystamy z odliczeń z tytułu spłaconych odsetek od kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, to limit wynikający z ustawy musimy pomniejszyć o 19% tych odsetek.
Kiedy ulga mieszkaniowa nie przysługuje?
- gdy wycofaliśmy zgromadzone środki na rachunku przed upływem terminu określonego w umowie, a wycofane środki przeznaczyliśmy na inne cele niż cele mieszkaniowe,
- gdy przenieśliśmy uprawnienie do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich (nie dotyczy dzieci własnych i przysposobionych).
Jest to tzw. ulga kredytowo-pożyczkowa. Pole to wypełniają osoby, które w danym roku spłacały kredyt na cele mieszkalne. Należy tu zapisać rodzaj wydatków, na który w latach 1992-1993 zaciągnęliśmy w zakładzie pracy pożyczkę na cele mieszkaniowe lub w tych latach otrzymaliśmy kredyt na cele mieszkaniowe. Do celów mieszkaniowych zalicza się:
- zakup gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
- budowę budynku mieszkalnego,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem wkładu wynikającego z przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- zakup budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od osób, które wybudowały ten budynek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
- nadbudowę i rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
- przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne,
- remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
- poniesione wydatki na budowę własnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.
19. Ulga zagraniczna
Na tym ekranie należy podać kwotę podatku zapłaconego za granicą - w celu obliczenia tzw. ulgi zagranicznej (abolicyjnej), należnej osobom, które prowadziły działalność w krajach uprawniających do odliczenia ulgi zagranicznej.
Osiągnięty za granicą przychód należy pomniejszyć o 30% należnej diety. Na początku należy odliczyć dietę, a dopiero potem dochody przeliczamy na złotówki.
Czym jest dieta?
Przychody z pracy osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku pracy, pomniejszamy za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku służbowym, o 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Aby odliczyć dietę nie trzeba pracować w sferze budżetowej.
Jak obliczyć przychód z uwzględnieniem diety?
- Odpowiednią dietę (przysługującą za dzień pobytu za granicą) należy pomnożyć przez 30% (dieta * 0,3).
- Następnie ustalamy przysługującą dietę za miesiąc pracy (wynik z pkt. 1 mnożymy przez 30 lub przez 31).
- Powyższą czynność wykonujemy dla każdego miesiąca, w którym pozostawaliśmy w stosunku pracy (wliczamy urlopy pracownicze oraz weekendy).
- Teraz ustalamy miesięczne przychody z uwzględnieniem diet: w tym celu od miesięcznego przychodu odejmujemy wyliczoną dietę wg pkt. 2 i 3.
- W kolejnym kroku poszczególne przychody z pkt. 4 przeliczamy na złotówki - stosujemy kurs średni walut, ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
- Następnie dodajemy miesięczne przychodu z pkt 5. do siebie - i jest to kwota, którą należy wpisać do pola "dochód uzyskany za granicą".
20. Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
Na tym ekranie należy podać kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.
Rolnicy ubezpieczenie w KRUS mogą odliczyć jedynie składki zdrowotne, nie mogą odliczyć składek społecznych płaconych do KRUS.
Nie. Odliczenie dobrowolnych składek dotyczy tylko tych płaconych do podmiotów realizujących zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych (ZUS, otwarte fundusze emerytalne, płatnicy składek, zakłady emerytalne) - zawartych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz do NFZ.
Składki z tytułu dodatkowego ubezpieczenia opłacane w ramach indywidualnych polis ubezpieczeniowych nie są składkami określonymi w ww. ustawach. A zatem poniesione wydatki na opłatę tych składek nie podlegają odliczeniu od dochodu.
Wpisujemy tu kwoty składek na ubezpieczenie społeczne lub/i zdrowotne, które opłacaliśmy dobrowolnie. Mogą to być składki emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe oraz opłacone przez nas składki osób z nami współpracujących. Dotyczy to zarówno dobrowolnie opłacanych składek do ZUS, jak i dobrowolnie opłacanych składek w NFZ. Wpisujemy tu składki faktycznie zapłacone w roku poprzednim, a nie te, które powinniśmy zapłacić.
Nie wpisujemy tu składek, które:
- zaliczyliśmy do kosztów uzyskania przychodu,
- zostały nam zwrócone,
- zostały odliczone w innym państwie
- których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku.
Kwoty składek na ubezpieczenia społeczne wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku/spłaty składki.